MúzeumDigitárKomárom-Esztergom
CTRL + Y
hu
TMJV Tatabányai Múzeum Képző- és fotóművészeti gyűjtemény

Képző- és fotóművészeti gyűjtemény

A gyűjtemény leírása

A múzeumban az 1980-as évek második felétől jelentek meg egyre nagyobb számban a képzőművészeti, az 1980-as évek végétől, 1990-es évek elejétől pedig a fotóművészeti kiállítások. 2000 után vált szükségessé önálló képző- és fotóművészeti gyűjtemény kialakítása.
Az évek során a képző- és fotóművészeti gyűjtemény elsősorban Tatabánya Megyei Jogú Város és a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat vásárlásainak, esetenként a múzeum vásárlásainak, gyűjtési tevékenységének, magánemberek, művészek, városi és megyei szervezetek, intézmények ajándékozásai révén gyarapodott. Nem elhanyagolható a múzeum területén rendezett művészeti táborokban zajló tevékenység révén múzeumi gyűjteményi anyagba került műalkotások száma sem. Némely esetben művészek hagyatékából kerültek intézményünkbe gyűjteményen belüli egységek (Horváth Ferenc, Karkus István). A gyűjtemény fejlesztésében, illetve letéti anyagának gyarapításában meghatározó szerepe van az 1993 óta működő Tatabánya Alkotó Művészeiért Közalapítvány tevékenységének.
A Tatabányai Múzeum gyűjteményében jelenleg több mint 1100 darab műtárgy – festmény, grafika, plasztikai mű, fotóművészeti alkotás – található. Fontos tematikai egységet képeznek az iparhoz, a kétkezi munka világához, az üzemi munkához, elsősorban a bányászathoz kötődő képzőművészeti alkotások. Gyűjteményünk főként a helyi képzőművészeti, fotóművészeti élet alkotásait tartalmazza, s ez igaz azokra a műalkotásokra is, amelyek nem a fent említett témákhoz kötődnek.
A Tatabánya Alkotó Művészeiért Közalapítvány, a Tatabányai Múzeum, valamint Lois Viktor szobrászművész együttműködésével 1997 óta nyaranta (az utóbbi időben kétévente) kerül megrendezésre a KÉP-ZE-LET Nemzetközi Szobrász Szimpózium a Bányászati és Ipari Skanzenben. Az itt készült alkotásokból jött létre és alakul, gyarapodik évek óta a Kortárs művészeti szoborkert és a múzeum gyűjteménye.
A bányaüzem egykori fürdőépületében 1996-ban nyílt meg Lois Viktor állandó, „Hangfürdő” című kiállítása. A tatabányai születésű, Munkácsy-díjas szobrászművész 1970-es évek és 1995 közötti időszakban készült hangszerszobrai tekinthetők meg itt.
Nyaranta a Bányászati és Ipari Skanzenben kerül megrendezésre a Kép-Szín-Tér Fotóművészeti Műhely Egyesület és a Tatabányai Múzeum együttműködésével, Dallos István szakmai vezetésével a Kép-Szín-Tér Nemzetközi Fotóművészeti Alkotó Tábor.
Szintén a Skanzen területén működik az ugyanúgy nyaranta megrendezett Országos Bányász Fafaragó Tábor, amelynek története az ipari skanzen létrejötte előtti időkre nyúlik vissza. Gengeliczky László szervező munkájának köszönhetően 1979-ben kezdett működni az első tábor, melynek 1995 óta a Bányászati és Ipari Skanzen ad otthont.
Egy képzőművészeti gyűjtemény fejlesztése, későbbi léte szempontjából nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen fontos, hogy az azt őrző intézményben intenzív tudományos és kulturális élet folyjon, a folyamatos kommunikáció és az egymás tevékenységére való rálátás lehetősége mindig biztosított legyen, mégpedig a különféle művészeti ágak képviselői és a muzeológusok, adott esetben a múzeumot látogató közönség együttműködésével. Példaként az „Emberek és tárgyak. Mutassunk be együtt egy számodra fontos tárgyat a múzeumban!” című programot említhetnénk, amely kiállítás évről évre a muzeológus, a fotóművész és a múzeumlátogatók közös munkájának eredményeként jön létre.

[Rekord frissítve: ]