MúzeumDigitárKomárom-Esztergom
CTRL + Y
hu
Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum - Duna Múzeum A szentesi magyar királyi töltésépítő hivatal mérnöki karának albuma

A szentesi magyar királyi töltésépítő hivatal mérnöki karának albuma

A hivatalt, a Szegedet is romba döntő 1879. évi nagy tiszai árvíz után szervezték az alsó Tisza-vidék
megnövekedett töltésépítési munkáinak támogatása érdekében. Feladata volt a műszaki személyzettel alig
rendelkező társulatok szakmai segítése, az építési munkák részbeni ellenőrzése, vezetése. A hivatal működése
néhány évig tartott. Jóváhagyatott létszámkerete nem volt, az igényekhez rugalmasan alkalmazkodott.
Sok fiatal mérnök kezdte pályafutását az itteni gyakorlati építési munkáknál. A kezdők a
kőkemény valóságban ismerkedtek meg a mérnöki munkák alapjaival, a szintezések,
kitűzések világával, a különböző talajok műszaki tulajdonságaival, valamint nem utolsó
sorban, itt találkoztak először kubikosokkal, az építések végrehajtóival. Jó iskola volt ez
minden ide érkezett ifjú mérnök számára, az elmélet és a gyakorlat találkozott a
mindennapokban. Lehetőségük nyílt a tapasztalatszerzésre, a műszaki feladatokon túl, az
akkor már jól működő társulatok céljainak, érdekeltségeinek megismerésére, az állami
vízügyi igazgatáshoz kapcsoló függőségi viszonyok feltérképezésére is.

[ 42 Tárgy ]

Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albuma

A Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki kara által készített és adományozott album Nagyságos Nagyváradi Horváth Gyula kormánybiztos és országgyűlési képviselő részére közös működésük emlékéül. A hivatalt, a Szegedet is romba döntő 1879. évi nagy tiszai árvíz után szervezték az alsó Tisza-vidék megnövekedett töltésépítési munkáinak támogatása érdekében. Feladata volt a műszaki személyzettel alig rendelkező társulatok szakmai segítése, az építési munkák részbeni ellenőrzése, vezetése. A hivatal működése néhány évig tartott. Jóváhagyatott létszámkerete nem volt, az igényekhez rugalmasan alkalmazkodott. Sok fiatal mérnök kezdte pályafutását az itteni gyakorlati építési munkáknál. A kezdők a kőkemény valóságban ismerkedtek meg a mérnöki munkák alapjaival, a szintezések, kitűzések világával, a különböző talajok műszaki tulajdonságaival, valamint nem utolsó sorban, itt találkoztak először kubikosokkal, az építések végrehajtóival. Jó iskola volt ez minden ide érkezett ifjú mérnök számára, az elmélet és a gyakorlat találkozott a mindennapokban. Lehetőségük nyílt a tapasztalatszerzésre, a műszaki feladatokon túl, az akkor már jól működő társulatok céljainak, érdekeltségeinek megismerésére, az állami vízügyi igazgatáshoz kapcsoló függőségi viszonyok feltérképezésére is.

Schmidthauer Antal

Schmidthauer Antal portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Schmidthauer Antal okleveles mérnök, a pozsonyi folyammérnöki hivatal vezetője, műszaki tanácsos. 1911-ben tervet készített a Pozsony és Győr közötti Duna-szakasz vízerejének hasznosítására, de ennek megépítésére nem került sor.

Száz Géza

Száz Géza portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Száz géza királyi mérnök, a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal főnöke, műszaki tanácsos.

Ruprecht Kálmán

Ruprecht Kálmán portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Rup(p)recht Kálmán királyi mérnök, majd kir. műszaki főtanácsos.

Káldy Gyula

Káldy Gyula portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Angyal József

Angyal József portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Angyal József királyi segédmérnök.

Kökényessy (Gaertner) Ferenc

Kökényessy Ferenc portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Kökényessy Ferenc mérnök, részt vett az 1848-49-es szabadságharcban.

Rupcsics (Rupčić) György

Rupcsics György portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Rupcsics György folyamszabályozó mérnök, a Tisza-szabályozás egyik kiemelkedő alakja. Mérnöki oklevelét a budapesti műegy.-en szerezte (1881). Az 1879. évi árvízkatasztrófa után újjászervezett vízügyi szolgálat egyik vezetője: a tiszai kotrások főmérnökeként megszervezte és irányította a tiszai áll. kotróparkot Szeged (illetve Tápé) székhellyel. Ezzel lehetővé vált a Tisza-szabályozás gyors és sikeres befejezése. Utóbb magánmérnöki irodát nyitott. 1890-től 1898-ig Luther Hugó h.-e, illetve megbízottjaként az Al-Duna-szabályozási munkálatok közvetlen vezetője. A munkálatok gépészeti berendezéséről szóló tanulmányát a Magyar Mérnök és Építész Egylet 1898-ban Hollán-pályadíjjal jutalmazta. A 20. század első évtizedében nagy propagandát fejtett ki a Duna–Tisza-csatorna és a soroksári Duna-ág csatornázása érdekében.

Schneider József

Schneider József portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Jezerniczky Ákos

Jezerniczky Ákos portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Medveczky Károly

Medveczky Károly portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Erlesbeck Ferenc

Erlesbeck Ferenc portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Kolossváry Ödön

Kolossváry Ödön portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Kolossváry Ödön mérnök. A műegyetemet Budapesten és Grazban végezte 1885-ben. 1881-ben állami szolgálatba lépett, hol előbb a folyammérnökségnél, majd kerületi felügyelői minőségben működött. 1919-ben vonult nyugalomba. Behatóan foglalkozott az Alföld öntözésének kérdéseivel. Tervei nagy szerepet játszottak az alföldi öntözőművek megvalósításában.

Sziberth Arthúr

Sziberth Arthúr portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Sziberth Arthúr mérnök, a vízrajzi szolgálat munkatársa főmérnöki beosztásban. Nevét elsősorban a Péch Józseffel közösen szerkesztett Tisza hajdan és most c. nagyszabású monográfia tette ismertté.

Manzoni Hugó

Manzoni Hugó portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Dósa Andor

Dósa Andor portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Franyó Károly

Franyó Károly portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Franyó Károly később társulati igazgató mérnök.

Kosztka Károly

Kosztka Károly portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. Kosztka Károly mérnök. Oklevelét az Institutum Geometricumban szerezte 1842-ben. 1846-ban nevezték ki lugosi városi mérnöknek. A szabadságharcot tüzér századosként harcolta végig. Golyószórót tervezett, amelyet azonban a szabadságharcban már felhasználni nem tudtak. A modell és a tervrajzok a szentesi múzeumba kerültek. 1861-ben Veszprémben kapott mérnöki állást. 1887-ben halt meg.

Rozenzweig József

Rozenzweig József portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Szlovák Jenő

Szlovák Jenő portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Vadler Nándor

Vadler Nándor portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Szojka Samu (?)

Szojka Samu portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából. A felirat feltehetőleg téves, a képen Szojka Gusztáv társulati főmérnök látható. (Az édesapját hívták Szojka Samu-nak, aki ügyvédként tevékenykedett)

Szilárdffy Jakab

Szilárdffy Jakab portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

Popper Adolf

Popper Adolf portréja a Szentesi Magyar Királyi Töltésépítő Hivatal mérnöki karának albumából.

[Rekord frissítve: ]